Viyana’daki 4 günlük kaçamakda 3 savaşçı kadın yani biz 1 saatlik “APFELSTRUDEL ” pişirme eğitimine bile katıldık .Son derece ilginç şeyler ögrendik ,sizlerle hem bir Viyanalı şeften gerçek bir Apfelstrudel tarifi ve ve ilginç tarihçesini paylaşacağım.

“Strudelsiz bir gün, yıldızsız bir gökyüzünden farksızdır” demiş bir zamanlar Avusturya kralı Franz Joseph.

Hiç aklınıza gelir miydi, Avusturyaya Un ve suyla yufka açma sanatı Arap ülkelerinden, Mısır’a, Suriye, Filistin ve Anadolu’ya yayılmış. Türkler’ in Macaristan’ı işgali ve ardından da Viyana’yı kuşatması ile Orta Avrupa’ya gelmiştir. O zaman ahçılar tarafından hamur işleri üretilmiş, sonraları bu iş iyice yaygınlaşarak soyluların mutfaklarına kadar girmiştir. Strudel hamuru zamanla iyice incelmiş, değişikliklere uğramış ve özellikle Avusturya Mutfağı’nın vazgeçilmez bir tatlı hamuru olmuştur. Elmalı strudelin ilk yazılı kaydı ise 1600 lü yıllara dayanır.

Bu tatlının en önemli özelliği hamurunun çok çok ince olmasıdır. Aynen bizim baklava ustalarımızın yufkalarıyla öğündüğü gibi Avusturya’lı usta pasta şefleri de Strudel hamurlarının inceliğiyle övünüyorlar. Çünkü bu hamurları 1 metre kadar geniş bir tezgah üzerinde incecik ve tek parça olarak açarak içini doldurup sarıyor ve sonra tepsi boyunda keserler. Bu işlem gerçekten büyük ustalık isteyen bir şeydir. Bu kadar büyük bir hamuru yırtılmadan çevirebilmek için altına önce bir bez yayıyor ve hamuru bunun yardımıyla çeviriyorlar.

Ayrıca eğer hamur açmak istemiyorsak veya zamanınız yoksa hazır baklava yufkası kullanarak da Strudel yapabiliriz ben denedim çok da lezzetli oluyor .Aşağıdaki tarifi tamamen aynen ,marketten aldığınız baklava hamuru ile her katın arasına bolca tereyağı sürererek 8 kat baklava yufkasına elmalı iç harcını sararak yapabilirsiniz.

Hamur açarım diyen hamarat hanımlar için malzemeler.

Strudel Hamuru

1 /2 su bardağı ılık su

2 çorba kaşığı erimiş tereyağı

1 yumurta

250-300 gr. beyaz un

1 fiske tuz

İçi için Elmalı Harç

1 kg. mümkünse mayhoş elma / yoksa yeşil elma tercih edilir

½ bardak toz şeker

½ su bardağı sultani üzüm ( 1 saat kadar rom veya konyak içinde bekletilirse gerçeğine tam uygun lezzeti alır)

1 su bardağına yakın iri dövülmüş ceviz ( arzuya göre badem de konulabilir)

1 ½ tatlı kaşığı tarçın

Yarım limonun kabuğunun rendesi

Strudelin tamamlanması için bir miktar tereyağı ve 4-5 çorba kaşığı kadar galeta unu

YAPILIŞI:

Un dışındaki bütün malzemeyi karıştırdıktan sonra unu yavaş yavaş katarak hamuru yapıyoruz,

yarım saat dinlenmeye bırakıyoruz.

Bu süre içinde elmalı harcı için elmaları ince cips rendesinden geçirebiliriz veya incecik cips şeklinde çünkü bu şekil kesilen elmalar hamurun içinde erimeden kalıyorlar ve kolay kesiliyor.

Yaklaşık büyük fırın tepsimize açtığımız hamurların herbirini unlanmış mutfak peçetelerinin üzerine seriyoruz.

Üzerlerine önce erimiş tereyağı sürüyoruz, sonra bir kaşık tereyağında pembeleştirdiğimiz galeta ununu serpiyoruz ki hamurumuz yırtılmasın. Ardından elma içimizi hamurların üzerine eşit olarak dağıtıyoruz.

Kenarlarında parmak kadar boşluk bırakıyoruz ve rulo haline gelen hamurun kenarlarını üst üste getirerek iyice sıkıştırıyoruz.

180 dereceye ısıtılmış fırında 45 dakika kadar hamur iyice kızarana kadar pişiriyoruz.

Fırından çıkmadan önce,son 15 dakika kala hamurun üzerine biraz daha tereyağı sürüyoruz.

Fırını söndürdükten sonra 10- 15 dakika fırının kapağı açık olarak bekletiyoruz.

Strudelin üzerine pudra şekeri serptikten sonra ılık veya soğuk olarak yanında krema veya vanilyalı dondurma ile servis yapıyoruz.