Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı (Almanca:Das Schloss Schönbrunn), Hoffburg sarayı gibi Habsburg hanedanlığına ait Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Kraliyet sarayıdır. Ülkede en önemli kültürel anıtların bulunduğu saray 1960 lar’dan beri Viyana’ya gelen turist cazibelerinin biri oldu. Schonbrunn Sarayı’nın ve bahçesinin yapımı ancak 1744-1749 yılları arasında imparatoriçe Maria Theresia tarafından tamamlatılmıştır. 1683′deki II. Viyana Kuşatması’nda, çevredeki binalar, yok edildi.

1569′da, Kutsal Roma İmparatoru Maximilian II, bir tepenin altında Viyana nehrinin büyük bir su ovasını satın aldı. Ovanın önceki sahibinin 1548′de inşaa ettiği malikaneler olduğu Meidling ve Hietzing’in arasında yerleştirdi. İmparator, eskrim yapılması için alana ihtiyacı vardı ve ayrıca av merakı için sülünler, ördekler, karaca ve damızlık domuzu ve eğlenceli bir avlanma bölgesi olarak hizmet vermesi için emretti.

İmparator I. Karl, 1918′de tahtı bıraktığını bildiren ve Habsburg Hanedanı hakimiyetine son veren anlaşmayı burada imzalamıştır.

Schonbrunn Sarayı Avrupa’nın en güzel saraylarından biridir.