Stephen Wiltshire bir otistik. Ama o bir şehir gezisinin ardından o şehri panaromik olarak kağıda aktarabilen otistik mucize adam.

Stephen Wiltshire: 1974 doğumlu olan Wiltshire’a 3 yaşında otizm teşhisi kondu. 5 yaşında olağanüstü resim yeteneği keşfedildi. Küçük çocuk, perspektif resimler çizebiliyordu.

Ailesinin yönlendirmesiyle özürlülerin de eğitim aldığı bir sanat okuluna gönderilen Wiltshire, burada Londra otobüslerini, önemli heykelleri ve tarihi yapıları resmetmeye başladı.

 8 yaşına geldiğinde ilk defa konuştu. Ağzından çıkan ilk kelime “kağıt” oldu.

 Çizdiği resimlerle medyanın ilgisini çeken Wiltshire, pek çok televizyon programında yer aldı, hakkında kitaplar yazıldı. Kraliyet Akademisi tarafından “En İyi Çocuk Sanatçı” olarak seçildi.

 Wiltshire ergenlik dönemine geçişte kendisinin dünya tarafından tanınmasını sağlayacak bir eyleme imza attı.

Tokyo kenti üzerinde yaptığı kısa bir helikopter uçuşunun ardından 10 metrelik panoramik bir resim çizdi.Çizdiği resim herkesi şaşırttı, çünkü resimde şehrin tüm sokakları, önemli tarihi eserleri ve hatta dairelerin kapı numaraları bile yer alıyordu.

 

Wiltshire daha sonra, Londra, Paris, Madrid, Roma, Frankfurt, Kudüs, Hong Kong, Dubai ve son olarak New York’u resimledi.