Kapanmadan hemen önce gezdiğim müze kadar belkide daha çok ev sahipliği yapan konak beni büyülemişti.Sürrealist sanat bana hep yabancı kalmıştır onun İçin Picasso da delimiydi , dahimiydi pek çok kişi gibi kararsız kalmışımdır.Ama müzeyi gezince erken dönem resimlerinden sonra yaptığı resimlere bakarsak biraz şımarıkça bir kibir hissettim özellikle kadınlara karşı,tabiiki bu tamamen benim şahsi amatörce görüşüm.

PARİS beş yıl sonra yeniden PİCASSO’ya kavuştu. Pablo Picasso’nun eserlerinin sergilendiği müze olarak kullanılan Marais bölgesinde, 17. yüzyılda bir tuz tüccarı tarafından ev olarak yaptırılan konağa geri konulmuştur.

25 Ekim Cumartesi günü, konağın ağır kapıları Fransız cumhurbaşkanı François Hollande tarafından halka açılmıştır. Müze için yeni bir dönem başladı ,60 milyon dolar maliyetle ve inşaat gecikmeleri ile mücadele edilerek 25 ekime yetiştirildi.

1981 yılında açılanMüze 5000 eserden oluşuyor, çoğunlukla Picasso kendisi tarafından sahip olunan ve onun mirasçıları tarafından bağışlanan koleksiyon 5 bölümde gezilebilir. Muhteşem Paris manzaralı bir tavan arasında Picasso’nun kişisel koleksiyonunun bir parçası olduğunu Renoir, Matisse ve Modigliani, gibi sanatçıların resimleri de vardır.