Bu gün size , Paris’den trenle 2.5 saatte gidilebilen minik bir masal sehri NANCY ‘i anlatmak istiyorum . Öncelikle bütün belediyelerimize haddim olmayarak bir kaç çağı yansıtan bir şehir, nasıl korunur, nasıl pazarlanır, en azından bir fikir edinmek için incelemelerini tavsiye ediyorum.

NANCY 1737 yılında, Fransa kralı XV Louis tarafından. 1734 Yılında tahtını bırakmak zorunda bırakılan POLONYA-LİTVANYA kralı ve kayınpederi olan Stanislas’a hediye edildi ,burası bir dükalık olarak onun idaresine verildi .Fakat hep Fransa sınırları içinde kalmıştır.

Bu minik tarih bilgisinden sonra ,bu şehrin asıl adını duyuran 1900 yıllarda İngiltere’de başlayan kısa süredebütün Avrupayı saran ART NOUVEAU akımının bütün örneklerini görülebilmesidir . .Mimaride ,resimde, mobilyada nereye baksanız bir kaç çağı bir arada görebiliyorsunuz.

image NANCY dünyanın en büyük cam sanatçısı EMİLE GALLE’nin de doğum yeri

GALLE’nin eserleri günümüzde müzayedelerde çok büyük paralara satılmaktadır ,Nancy’de bir okul kurmuştur şu anda müze olarak gezilebilir Önemli cam ustalarının çoğu bu okuldan çıkmışlardır.

Harika bir şehir meydanı var altın kapılar koruyor, minik kafeleri ,müthiş sokakları, art nouveau binalar lokantaları insan nereye bakacağını bilemiyor.

Ben bu şehirde çok heyecanladım ,sokak aralarında dolaşırken karşınıza minicik bir antikacı veya minik bir kafe sizi alıp bambaşka dünyalara götürüyor. Şanslı bir gününüzdeyseniz benim gibi gerçek bir Galle vazo sizin olabilir.

Eğer bilindik büyük şehirlerden bıktıysanız ,benim gibi küçük keşiflere meraklı bir tipseniz. Hiç vakit kaybetmeyin, önce Paris oradan doğru Nancy ,pişman olmayacaksınız.