LE TRAİN BLEU

Paris de yedi tane büyük tren istasyonu var, bunların arasında mimari olarak beni en çok etkileyen GARE DE LYON dur.

1900 yılında Paris dünya fuarı için inşa edilmiştir ve devrinin klasik bir örneğidir.(BELLE EPOQUE ) yani savaş öncesi avrupanın hatta dünyanın güzel dönemleri, Osmanlı İmparatorluğunun’da son dönemi .

Bu küçük bilgiyi verdim ,çünkü bir Paris seyahatinizde mutlaka bir akşam yemeğiniz için istasyonun içinde bulunan bu harika lokantaya gitmenizi mutlaka öneririyorum ama birileri çıkarda orası çok turistik derse siz genede gidin bir dönemin bitişine 2 dünya savaşına şahit olmuş bir mekan .

Üstteki resim yıl1 1900, alttaki resim ise 2012 yılına ait ,ne kadar güzel korunmuş olduğuna insan inanamıyor

Dekorasyonu orijinal halini koruyor ,duvarları ve tavanı dönemin üç önemli ressamları tarafından adeta tablo gibi çalışılmış, yemek servisi masanıza Christofle servis masaları ile geliyor , antika gümüş sahanlarda.

Yemekler çok güzel ve lezzetli özellikle balık tercih ederseniz pişman olmazsınız. Menüsü yılda iki defa yenileniyormuş ,mutfağı Parisin sayılı gourmet mutfaklarından biri.

imageimageimage

Sizlere buranın ünlü misafirlerinden mutlaka bahsetmem gerekiyor. Mesela COCO CHANEL haftanın bir kaç günü gelir uzun saatler otururmuş ayrıca BRİGİTTE BARDOT ,JEAN COCTEAU,SALVADOR DALİ,JEAN GABİN,MARCEL PAGNOL ve daha birçok ünlüyü daimi müşterisi olarak ağırlamıştır, görünen o ki zamanın popüler bir mekanıymış .

Benim size tavsiyem mutlaka önceden yer ayırtın vede buranın tarihçesi hakkında minik bir araştırma yapın ,inanın o zaman LE TRAİN BLEU adı, mekan ,duvarlardaki,tavanlardaki resimler ,eşyalara bambaşka bakacaksınız.Keyfini çıkarın.