Menüyü hazırlarken bir yemek menüsü birde çay menüsü hazırlıyorum .Bazı yemeklerin mesela zeytinyağlı dolmaların tariflerini vermek istemiyorum,çünkü bunları hemen herkes heryerde bulabilir .Ben pek sık pişirilmeyen ,hatta unutulmaya yüz tutmuş ,deneyip ikramlarda çokda beğenilen tarifleri sizinle paylaşmak istiyorum….MENÜMÜZ ŞUDUR

FIRINDA HİNDİ İÇİ AYVALI KESTANELİ SOS (ALTERNATİF OLARAK HİNDİ BUTU YAPABİLİRSİNİZ SERVİSİ ÇOK DAHA KOLAY OLUYOR)

Bütün hindi veya hindi butları alınır iyice temizlenir .Büyük bir tencerede bol su ile yarım saat haşlanır ,haşlanırken tencereye dörde bölünmüş soğan defne yaprağı tane kara biber atınız hindinin kokusunu önlüyor ve lezzet katıyorlar.

Yarı pismiş hindiyi fırın tepsisine alın tepsiye 3 kepçe kadarda suyundan koyun ,diğer yanda bir kasede yarım bardak yoğurt ile 2 kasık ketçap karıştırılıp bütün hindinin üzerine sürülür ve 180 derecede alt üst turbo fırında 2 saat kadar pişirilir. Kestaneli sosla ikram edilir.

KESTANE SOSU

Yarım kilo haşlanmış soyulmuş kestaneler bir tencereye konur 2 yemek kaşığı tereyağı tuz 1 tane kesme şeker ile kavrulur, yarım bardak süt ve yarım paket süt kreması ilave edilir . Ateşten alınır ve püre ezici ile taneli bir püre yapılır.(Kıvamı koyu olursa kalan kremayı ilave edebilirsiniz.