“bir taşım keyif – Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsü” sergisi 21 Şubat – 15 Haziran tarihleri arasında Topkapı Sarayı Müzesi’nde gezilebilir. Tarihi, kültürel ve sosyal öğeleriyle kamuoyuna sunulacak sergi; kahve bitkisinin botanik özellikleri, dünyadaki yayılımı ve pişirme teknikleriyle birlikte, Osmanlı topraklarında yarattığı sosyal ortama, keyif ve ikram kültürüne, 16.yüzyıldan 20.yüzyıla kadar eserler ve resimler üzerinden tanıklık edecek. “bir taşım keyif – Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsü” sergisi sanat ve kahveseverle buluşacak.

Topkapı Sarayı Müzesi ile Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği; kahvenin 500 yıllık öyküsünü gözler önüne sermek amacıyla kahve ve kahve kültürüne ait eserleri bir araya getirdi. Başta Topkapı Sarayı Müzesi koleksiyonları olmak üzere pek çok müze, özel müze, kütüphane ve koleksiyonlardan seçilen eserlerden oluşan “bir taşım keyif – Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsü” sergisi; kahvenin Osmanlı kültürü içinde oluşturduğu özgün seremoniyi ortaya çıkardı.

“bir taşım keyif – Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsü” sergisi 21 Şubat – 15 Haziran tarihleri arasında Topkapı Sarayı Müzesi’nde.