Notre Dame de Sion Fransız Lisesi tarafından düzenlenen “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Kadınlar” sergisi 7 Mart 2015 tarihinde açılıyor. “Kartpostalın altın çağı” olarak kabul edilen 1880-1930 tarihleri arasına ait kartpostallardan oluşan bir koleksiyonun izleyicilere sunulacağı sergi , Notre Dame de Sion Fransız Lisesi SanatGalerisi’nde 22 Mayıs gününe kadar görülebilecek.

“Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Kadınlar” sergisi, 2014′te Notre Dame de Sion Lisesi desteğiyle Bleu Autour Yayınevi tarafından basılan ve aynı adı taşıyan kitabın konusunu temel alıyor. Bu kitapta kendi yorumları, gezginlerin anlattıkları ve aynı dönemden başka tasvirleri de kullanarak, 200 kadın portresini bir bağlama oturtan tarihçi ve Oryantalizm uzmanı Christine Peltre, Osmanlı Devleti’nin etnik zenginliğini de gösteriyor.

Sergi, kitaba paralel olarak ve kartpostallar sayesinde, Osmanlı Devleti’nde Müslüman, Musevi ve Hristiyan kadınların bir portresini açığa çıkarıyor.

Sergide esas olarak Pierre de Gigord’un koleksiyonundan yararlanılsa da, Notre Dame de Sion Lisesinin elindeki resimler de kullanılmış. Bunlara dönemin karikatürleri ve mecmua makaleleri de eklenmiş.