Toplum Gönüllüleri Vakfının Cristal sohbetlerinden biride bu gün kendini yüzyıllık ağaçların arasına saklamış harika bir köşkte yapıldı. Yani şimdiki sahibi SERDAR GÜLGÜN olan nam_ı diğer MACAR FEYZULLAH PAŞA köşkünde. Serdar Gülgün’ün çok büyük bir emekle tamamen aslına uygun olarak tadilatını yaparak günümüze taşıdığı gerçek bir Osmanlı köşkü Çengelköy’de bulunan Köşkün tarihçesi kısaca şöyle.

Macar Feyzullah Paşa’nın av köşküymüş burası. Feyzullah Paşa aslen Macar. Adı Josef Kohman. 1840’larda Macarları Avusturyalılar’dan kurtarmak için bir ihtilal girişiminde bulunuyor. Yakalanıyor. Avusturyalılar tarafından öldürülecekken kaçmayı başarıyor. Sultan Abdülmecit ona sığınma hakkı veriyor. Avusturyalılar ise Josef Kohman’ı geri istiyor. Geri giderse cezalandırılacak; gitmemek için isim ve din değiştirip Feyzullah adını alıyor. Kırım Savaşı’nda Osmanlılar’la birlikte Ruslara karşı savaşıyor ve başarılı oluyor. Bunun içinde padişah ABDÜLHAMİD tatafından ‘Paşa’ ünvanı veriliyor. Ava meraklı olduğu için de bu av köşkünü yaptırıyor. Gene Serdar Gülgün’den öğrendiğimize göre ÇENGELKÖY Bizanslılar döneminde bile yaşanılan bir semt, adınıda kıyıdaki balıkçıların ağlarını astıkları çengellerden almış.

Ne kadar tuhaf bu şehirde doğdum büyüdüm, ömrümün tamamını burada yaşadım ama bilmediğim bir sürü gizli köşesi olan gizemlerle dolu bu tarihi şehir beni sürekli şaşırtmaya devam ediyor.

Bu güzel yapıyı günümüze aslına en uygun sekilde büyük bir emekle getiren ve bizi harika bir şekilde evini açarak ağarlayan SERDAR GÜLGÜN ‘e çok teşekkür ediyorum.