Son günlerde İstanbulda herkes RUDOLF ‘dan bahsediyor

e bizde kusur kalmıyalım diye kalktık gittik.10 KARAKÖY otel’in bünyesinde yer alandünyaca ünlü şef Rudolf Van Nunen’in restoranı Rudolf yalın şıklığı ile insanın tamamen yediği yemeğe odaklanmasını sağlıyor ,ortam çok samimi servis harika Yemekler olağan üstü ben pancar ve bitter çikolata garnetürlü ördek göğsü yedim çok lezzetli idi.

 

Ama benim asıl dikkatimi çeken otel ve heryerdeki balık objeleri dikkatimi çekti ve tabii her zamanki merakımla başladım ve şunları ögrendim

Los Angeles, New York, San Francisco, South Beach ve Londra’dan sonra Türkiye pazarına giren Morgans Grup, Büyük Balıklı Han’ın bulunduğu tarihi binada 18 Kasım’da ilk otelini açtı. Türkiye’de butik otel anlayışına yeni bir boyut kazandıracak olan 10 Karaköy A Morgans Original, şehrin kültür ve tarih merkezi olarak kabul edilen Karaköy’de yer alıyor.

Tarihsel doku ön planda

İstanbul’un fethinden sonra Fatih’in emriyle Karaköy’de veba hastanesi olarak inşa edilen Balıklı Rum Hastahanesi 350 yıl hastane olarak varlığını sürdürdü. İstanbul’da yaşanan salgın hastalıkların nedeni olarak görülen hastane dönemin şehir merkezi sayılan Karaköy’den Zeytinburnu’nda bulunan Balıklı Rum Hastanesi’nin olduğu binaya taşındı. Ardından bina yıkıldı. 1876 yılında Rum mimar tarafından aslına uygun olarak bir kez daha inşa edildi. Büyük Balıklı Han adını aldı ve Balıklı Rum Vakfı Hastanesi Vakfı’na bağışlandı19’uncu yüzyılda hastane olarak kullanılan Büyük balıklı han olarak hizmet vermeye devam etmiştir.Büyük Balıklı Han adını aldı ve Balıklı Rum Vakfı Hastanesi Vakfı’na bağışlandı 19’uncu yüzyılda hastane olarak kullanılan Büyük Balıklı Han’ın tarihi yapısı bozulmadan yenilenen binanın mimarlığını ödüllü mimar Sinan Kafadar ve Tuğba Doğan ve Evren Basık’ın imzası yer alıyor. 10 Karaköy A Morgans Original’da 71 oda yer alıyor.